Jogom do zdravlja

Jogom do zdravlja

Poznati to rade! Sportisti to rade! Sudije najvišeg suda to rade! Političari to rade! To je Joga! Iako je stara oko 5000 godina, postala je veoma popularna, nešto bez čega se ne može zamisliti savremeni život.

Ukoliko već duže vreme upražnjavate ovo vežbanje i meditaciju, sigurno ste primetili kako u zadnje vreme bolje spavate, lakše se fokusirate na poslu, opušteniji ste i sve radite sa lakoćom. Naravno, nije samo joga zaslužna sa to, ali većim delom jeste.

Joga je disciplina koja vam pomaže da postignete savršeni balans tela i duha. Mnogi jogu doživljavaju samo kao vežbanje, neki kao meditaciju, a ustvari, joga je sve to i još mnogo više. Rezultate nećete odmah primetiti, kao ni kod bilo kog drugog vežbanja. Joga je stanje uma, koje se polako prenosi i na telo. Svakako bi trebalo, pre nego što počnete sa osnovnim vežbama, prvo da preispitate sebe žašto želite da upražnjavate jogu i šta vam je cilj.

Kao što to obično biva, zapadna civilizicaja počela je da preispituje i donosi neke zaključke kako joga unapređuje zdravlje, ublažava bolove i sprečava razvoj bolesti. Možda vam sve to i nije potrebno. Ponekad je dovoljno samo da se dobro osećate i relaksirate. Jednom kada razumete ovu disciplinu, imaćete više motivacije da se njome bavite i neće vam biti potrebni nikakvi dokazi o njenoj delotvornosti. Osetićete na sopstvenoj koži poboljšanje: fizičko i mentalno.

Postoji preko 8000 joga položaja, mada se tačan broj ne može sa sigurnošću utvrditi. Ono što ćemo pokušali u ovom članku, jeste da vas navedemo da razmislite o ovom tipu vežbanja i da pokušate da ga povežete sa svojom ličnošću. Možda poželite da odete na profesionalne treninge, a možda samo da upražnjavate određene poze za poboljšanje vaše svakodnevice, kroz primere koje ćemo vam ponuditi.

Ukoliko se odlučite za profesionalne treninge, svakako razmotrite opcije kao što su: vaša fizička i psihička spremnost, godine starosti, telesne povrede koje vas mogu omesti prilikom izvođenja određenih pokreta, vaša telesna težina, nivo stresa pod kojim ste i da li vam je joga potrebna radi relaksacije ili akcije. Jednom kada sebe preispitate na taj način, mnogo lakše ćete se odlučiti za trenera i tačno znati šta da mu kažete i šta da očekujete od njega kao i on od vas. Ne zaboravite da su i kod ovakvih treninga moguće povrede. Zato je jako bitno da sve razmotrite i o tome obavestite trenera ili vodite računa ako sami krenete sa jogom. Svakako, ukoliko se odlučite za bilo koju opciju, napravite jedno dobro istraživanje o jogi i informišite se što je više moguće. Kao što ne možete krenuti da džogirate bez prethodnog istezanja i zagrevanja, tako ni jogu nemojte kretati sa treningom a da se prethodno dobro ne informišete.

Ukoliko se odlučite da počnete kod kuće, evo nekoliko saveta:

  • Napravite komforan i intiman prostor za vežbanje. Jako je važno da vas niko ne ometa, niti uznemirava. Možete nabaviti muziku za jogu, ili sveće, zavisi šta volite. Prostirka je obavezna.
  • Postarajte se ste komotno obučeni, da vas ništa ne steže ili žulja. Budite bosi.
  • Nemojte unositi previše hrane neposredno pred trening i nemojte piti vodu tokom treninga.
  • Postarajte se da budete bezbedni i sprečite povrede. Jako je važno da poznajete svoje granice a posebno budite pažnjivi sa delovima tela koja su vam kritična. Ukoliko osetite bilo kakav neprijatan bol, odmah prestanite sa tom pozom. Nemojte ništa forsirati. Budite potpuno opušteni.
  • Pronađite način kako da se opustite pre početka. Uglavnom pomažu vežbe disanja. Koncentrišite se na disanje i pomoćiće vam da oslobodite um od svih drugih stvari.
  • Za početak birajte laganije položaje.
  • Još jednom: budite strpljivi i ne forsirajte ništa!

Položaji:

1. Položaj Planina (Tadasana)

Poboljšava držanje, centar za ravnotežu, mentalnu bistrinu.

Stanite pravo, paralelno postavljenih stopala blago razmaknutih. Ruke i ramena moraju vam biti opušteni. Duboko udahnite. Dišite. Prilikom uzdaha podignite ruke iznad glave sa potpuno ispravljenim laktovima. Pokušajte da dohvatite nebo sa svojim prstima. Izdahnite. Ponovite ovu pozu nekoliko puta.

2. Položaj Drvo (Vrksasana)

Poboljšava vašu unutrašnju ravnotežu; jača butine, listove, zglobove i kičmu.

Stanite u Planina pozu, a zatim jednu nogu savijte tako da vam stopalo dodiruje unutrašnji deo stajaće noge. Ruke ispravite iznad glave sa okrenutim dlanovima ka unutra, paralelno. Održavajte ravnotežu i dišite. Udahnite i izdahnite nekoliko puta a zatim zamenite položaje nogu.

3. Položaj Prednji otklon (Adho mukha svanasana)

Poboljšava kompletnu cirkulaciju u organizmu; odlična vežba za listove i pete.

Stanite u Planina pozu. Polako se saginjite ka napred, sve dok vam dlanovi ne dodirnu pod, pri čemu su kolena sve vreme ispravljena. Izdržite ako možete tri puna udah i izdah.  Akcenat kod ove poze je na kičmi, tako da morate biti oprezni ukoliko imate bolove u tom predelu. Radite polako i strpljivo, onoliko koliko vam vaše telo dopušta.

Ovo su samo tri položaja za sam početak. Kao što smo već gore naveli, jako je važno da sami odlučite šta želite da postignete, da se informišete i da potpuno upoznate svoje telo. Tek tada odlučite da li ćete da se bavite jogom i odaberite trenera.

Ukoliko se ipak odlučite da sami, kod kuće, radite neke poze imajte uvek na umu da radite onoliko koliko možete, da izaberete vežbe koje vam prijaju i koje vam neće izazvati bilo kakvu nelagodnost. Nemojte raditi jogu ako imate trenutno nizak ili povišen krvni pritisak ili ukoliko imate glavobolju. Tačnije, nemojte trenirati ukoliko osećate bilo kakav bol. Trudnice mogu slobodno trenirati jogu, ali moraju izbegavati položaje koji istežu stomak ili ga uvrću. Najbolje bi bilo da posavetuju stručnjaka pre početka!

Fizička korist od praktikovanja joge

Fleksibilnost: Pokretanje i istezanje u raznim i novim pravcima pomoćiće vam da postanete fleksibilniji, donoseći veći obim pokreta u manjim prostorima. Tokom vremena, možete očekivati  da razvijete fleksibilnost u zadnjem delu leđa, kompletnoj kičmi, ramenima i kukovima. Kako starimo, tako i naša fleksibilnost opada a to dovodi do bolova i loše pokretljivosti. Joga može poboljšati ovaj process.

Jačina: Mnogi položaji zahtevaju od vas da proverite i ojačate svoju snagu na mnoge načine, uključujući i balansiranje na jednoj nozi (kao što je poza Drveta) ili jačanje ruku (poza Prednji otklon). Održavanje poze tokom nekoliko udisaja i izdisaja, takođe jača snagu.

Mišićna masa: Kao ko-produkt jačanja vašeg tela, možete očekivati i povećanje mišićne mase. Joga pomaže prilikom oblikovanja mišića.

Balans: povećanje balansa jedan je od najvažnijih ciljeva joge, posebno kako starimo. Poze gde stojimo na jednoj nozi povećavaju i jačaju osećaj za ravnotežu. Ne moramo naglašavati da savršena ravnoteža tela, vodi i savršenoj ravnoteži duha.

Mentalna korist od praktikovanja joge

Smirenost: Joga asana vežbe su fizičke. Koncentracija na to šta vaše telo radi, automatski dovodi do savršene mirnoće vašeg uma. Joga vas, takođe, polako uvodi u osnove meditacije, kao što je obraćanje pažnje na disanje i kako da se distancirate od svojih misli.

Smanjuje stres u organizmu: Fizička aktivnost je odlična za oslobađanje od stresa i to je praktično suština joge. Vaši svakodnevni problemi koji se gomilaju, vremenom će početi da se smanjuju, dok na kraju ne naučite sasvim da ih smanjite. Problemi neće nestati samom vežbom. Radi se o tome da ćete svoje telo i um dovesti do tačke kada ćete biti sposobni da automatski rešavate bitne probleme, a ignorišete one nebitne.

Svesnost sopstvenog tela: radeći jogu, povećavaće se i vaša svesnost sopstvenog tela. Jako je bitno da se komforno i dobro osećate u sopstvenoj koži, a to će vas postepeno odvesti do nivoa kada će vaše samopouzdanje biti na zavidnom niovu.

Srećno!